Ciekawostki

Najgrubszy piłkarz świata

waga metrowka

Czy wygląd odzwierciedla umiejętności? Przerwanie stereotypu doskonale zbudowanego piłkarza może nastąpić dzięki piłkarzom o nieco masywniejszych sylwetkach i zaokrąglonych brzuchach. Niektórzy twierdzą, że gracze ze szczuplejszymi ciałami mają większe szanse na sukces, ale wielu piłkarzy z oponkami na brzuchu udowodniło, że także sprawdzą się w futbolu! Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, kim jest najgrubszy piłkarz świata!

Adebayo Akinfenwa

Adebayo Akinfenwa jest angielskim piłkarzem występującym na pozycji napastnika w AFC Wimbledon. Przez lata zyskał sławę z powodu swojej potężnej budowy i wytrzymałości fizycznej, a niektórzy nazywają go nawet „najsilniejszym piłkarzem świata”.

Mimo tego, że ma tylko 180 centymetrów wzrostu i waży 106-110 kilogramów, udowadnia on, że rozmiar nie ma znaczenia. Jest doskonałym graczem i liderem swojej drużyny. Adebayo chętnie dzieli się swoją pasją do siłowni – jeździ tam razem ze swoim młodszym bratem, który jest jego trenerem. Jego rekordowe podnoszenie ciężarów to 180 kg, a ostatnio nawet dyrektor sportowy dał sobie od niego poprawiać.

Ailton Goncalves da Silva

Ailton Goncalves da Silva to brazylijski napastnik, który obecnie gra w klubie Hassia Bingen. W 2003 roku występował w Niemieckiej Bundeslidze dla Werderu Brema, gdzie zajął trzecią pozycję wśród strzelców i został jej królem strzelców rok później, strzeliwszy 28 bramek.

Choć piłkarz nie chce podawać swojej aktualnej wagi ciała, możemy przypuszczać, że jest to powyżej 100 kg.  Aby utrzymać się na takim poziomie sportowej aktywności musi on stale ćwiczyć i obserwować swoją dietę. Przez lata regularnych treningów Ailton stał się prawdziwym profesjonalistą na boisku futbolowym.

Jon Parkin

Jon Parkin, angielski piłkarz grający na pozycji napastnika w klubie Forest Green Rovers, dostarcza trochę kontrowersji w świecie futbolu. Jego dość niecodzienna postura (waży bowiem niemal 86 kilogramów) powoduje, że wielu widzów skupiających się na jego wadze uważa, że potrzebuje on poprawienia swojej formy.

Zdaniem samego zawodnika wypowiedź takich osób jest jednak niesprawiedliwa i traktuje swoją wagę jako coś normalnego. W 2007 roku stwierdził: „Przyzwyczaiłem się do tego, że ludzie mają mnie za osobę niewysportowaną i bez formy. To są tylko ich opinie – taki jestem i czuję się bardzo dobrze”.

Jeroen Verhoeven

Jeroen Verhoeven jest holenderskim piłkarzem, który gra na pozycji bramkarza w FC Volendam. Jego postura jest imponująca – ma aż 196 cm wzrostu oraz 103 kilogramy wagi. Jest to niewątpliwie jeden z najwyższych piłkarzy na świecie. Nawet przy tak dużej masie ciała nadal prezentuje zwinność i skuteczność w grze, co czyni go doskonałym bramkarzem.

Jeroen był już jednak raz oceniany przez kibiców drużyn przeciwnych, a mianowicie został okrzyknięty „człowiekiem-pizzą”. Mimo to Jeroen dalej cieszy się popularnością i szacunkiem ze strony fanów, a jego dobra forma nadal trwa.

Andy Reid

Andy Reid, irlandzki piłkarz występujący na pozycji pomocnika w Nottingham Forest, boryka się obecnie z problemem nadwagi. Jego masa ciała to 76 kg, a jego wzrost to 175 cm.

Fani klubu szybko dostrzegli problem i zaczęli go ironizować, tworząc nawet specjalną piosenkę – „Andy Reid, Andy Reid, ma opuszczone skrzydła, Andy Reid, Andy Reid, poszedł do Burger Kinga”.

Piłkarz próbuje walczyć ze swoją nadwagą i chce udowodnić swoim krytykom, że może być skutecznym zawodnikiem mimo kilku dodatkowych kilogramów.

Adriano Leite Ribeiro

Adriano Leite Ribeiro to były brazylijski piłkarz, który występował na pozycji napastnika i ma swoje miejsce w amerykańskim klubie Miami United. Jego kariera jednak nie przebiegła dostatecznie dobrze ze względu na jego zachowanie, czyli zbyt częste spożywanie alkoholu, branie narkotyków i chodzenie na całonocne imprezy. Problemy te doprowadziły go do depresji, gdzie stracił całkowicie swoją dawną formę fizyczną, a co za tym idzie – jego waga sięgła 106 kg.

Sylvan Ebanks-Blake

Sylvan Ebanks-Blake to angielski piłkarz, który obecnie występuje w Ipswich Town. Ma on lekko okrągły brzuch. Przyczyną problemów z jego figurą mogła być stara kontuzja, do której doszło w 2013 roku. W trakcie rehabilitacji stracił rytm treningowy i sięgał po niezdrowe produkty spożywcze, co skutkuje dzisiaj utrzymującą się nadwagą – 91 kg masy ciała.

Benny McCarthy

Benny McCarthy to były południowoafrykański piłkarz, grający na pozycji napastnika. Występował m.in. w FC Porto, Blackburn Rovers, West Ham United i reprezentacji RPA, a także uważany jest za najskuteczniejszego zawodnika tego kraju.

Jednak podczas Mistrzostw Świata w 2010 roku nie został powołany do reprezentacji RPA z powodu braku sprawności fizycznej i nadwagi (waży obecnie 88 kg przy 183 centymetrach wzrostu). W swojej karierze McCarthy strzelił ponad 200 goli, co czyni go jednym z najbardziej utalentowanych piłkarzy pochodzących z Południowej Afryki.

Steve McNulty

Steve McNulty, angielski piłkarz występujący na pozycji obrońcy, jest gwiazdą klubu Tranmere Rovers F.C. Znany jest również ze swojego przydomka „sumo”, odnoszącego się do jego parametrów fizycznych – 1,86 m wzrostu i 88 kilogramów wagi!

Jako zawodnika cechuje go silna postawa i uważana za silną psychikę, co pomaga mu skutecznie bronić swojej bramki przed atakującym rywalem. Dodatkowo posiada on imponującą technikę i dobrze opanował sztukę blokowania strzałów oraz odebrania piłki rywalom.

Cristian Fabbiani

Cristian Fabbiani to piłkarz pochodzący z Argentyny, który najczęściej gra na pozycji napastnika. W 2010 roku został zawodnikiem Tiburones Rojos de Veracruz. W wywiadzie przeprowadzonym w 2009 r., matka Fabbiniego ujawniła, że jej syn traci szacunek dla siebie z powodu złych nawyków żywieniowych – mówiła o jego skłonności do jedzenia dużych porcji.

Kilka lat później, w wyniku tego zachowania, waga Cristiana przekroczyła 100 kg! Według matki piłkarza powinien on schudnąć do 97 kg, aby powrócić do formy sprzed lat.

O autorze

Artykuły

Cześć! Jestem Bartosz Żak i uwielbiam piłkę nożną. Interesuję się nie tylko samą grą, ale także ciekawostkami i statystykami z nią związanymi. Lubię analizować mecze, taktyki i wyniki, a potem dzielić się swoimi przemyśleniami z innymi fanami futbolu.