Przepisy

Wymiary boiska do piłki nożnej

boisko pelnowymiarowe

Boisko piłkarskie jest wielkim polem, na którym toczy się mecz. Przeciętny piłkarz podczas jednego spotkania pokonuje dystans przekraczający 10 kilometrów, co odpowiada kilkukrotnemu okrążeniu boiska. Jego wymiary są ustalone przez Międzynarodowy Związek Piłki Nożnej (FIFA) i mają określoną tolerancję, co oznacza, że dobry stadion może być nieco większy lub mniejszy od wymaganego minimum. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są wymiary boiska do piłki nożnej!

Jak wygląda boisko do piłki nożnej?

Boisko piłkarskie jest prostokątem o wymiarach 64 do 100 metrów, oddzielonym białymi liniami. Po obu stronach boiska znajdują się dwie bramki o wymiarach 7,3 na 2,45 metra. Przed każdą z nich umieszczone są odpowiednio pole karne (18 m x 44 m) i pole bramkowe (5,5 m x 16,5 m). W centralnej części boiska mieści się okrąg o promieniu 9,15 m oraz punkt, z którego sędzia rozpoczyna mecz.

Jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej?

Piłka nożna jest sportem popularnym na całym świecie, w którym boisko odgrywa ważną rolę. Wszystkie mecze międzynarodowe muszą odbywać się na arenach zgodnych z określonymi przez IFAB (International Football Association Board) wymiarami boiska do piłki nożnej – 105 metrów długości i 68 metrów szerokości.

Ta powierzchnia prostokąta licząca ponad 7000 metrów kwadratowych stanowi miejsce aktywności dla piłkarzy. Dodatkowo, po każdej stronie boiska biegną białe linie, które muszą być nie grubsze niż 12 centymetrów. W rogu każdego boiska umieszczana jest narożna flaga, która służy jako punkt orientacyjny dla zawodników. Piłka nożna to dynamiczny i urozmaicony sport, gdzie wymiar boiska ma ogromne znaczenie dla bezpiecznego uprawiania tej dyscypliny sportu.

Dawne wymiary boiska piłkarskiego to między 90 a 120 m długości oraz między 45 a 90 m szerokości. Takie boiska posiada wiele największych stadionów świata.

Jakie są wymiary bramki do piłki nożnej?

Prawidłowo wymierzone boisko do piłki nożnej składa się z linii bocznych oraz dwóch bramek, które znajdują się w centralnej części boiska. Zgodnie z regulaminem, szerokość i wysokość standardowej bramki piłkarskiej powinny mieć odpowiednio 7,32 metra i 2,44 cm.

Budowa przepisowej bramki do piłki nożnej opiera się na słupkach o grubości maksymalnie 12 cm. Dodatkowo elementem stanowiącym całość jest siatka, która jest umieszczana między podstawą a słupkiem bramek i zatrzymuje piłkę podczas gry.

Jeśli chodzi o mniejsze rozmiarami bramki dla dzieci, to Polski Związek Piłki Nożnej określił następujące standardy: 3 m x 1,55 m dla żaków w wieku 7-8 lat oraz 5 m x 2 m dla starszych uczestników. Mają one na celu dostosowanie rozmiaru boiska do wieku piłkarzy – kiedy ci osiągną odpowiedni poziom gry, można przejść się na pełnowymiarowe boisko ze standardowymi bramkami.

Boisko piłkarskie – wymiary pola karnego i pola bramkowego

Boisko do piłki nożnej musi spełniać wszystkie aktualnie obowiązujące przepisy, w tym konieczność posiadania precyzyjnie określonego pola karnego. Obszar, na którym odbywa się gra, musi być całkowicie wyznaczony zgodnie z prawem gry – rozciągające się 5,5 metrów od każdego słupka bramkowego boiska linie tworzą tutaj tak zwaną strefę bramkową.

Następnie, na 11 metrze od środka boiska i 16,5 metra od słupka bramkowego tworzone jest pole karne o prostokątnym kształcie o długości 40,32 oraz szerokości 16,5 metra. Na samym środku tego pola zaznacza się również łuk o promieniu 9,15 stanowiący punkt do wykonania rzutu karnego. Z drugiej strony pole bramkowe ma rozmiar 5,50 x 18,32 metra i wytycza je prostopadłe linie do linii bramkowej boiska do piłki nożnej.

Na boiskach nieprofesjonalnych kwestia wymiarów wygląda nieco inaczej. Sprawdź, jakie są wymiary Orlika.

Wymiary boiska do piłki nożnej w starożytności

Historia piłki nożnej sięga daleko wstecz – prawie 2500 lat p.n.e., a wszystkie te wczesne formy gry miały coś ze sobą wspólnego, nawet jeśli długość, szerokość i podział boiska był zupełnie inny od tych, które są spotykane we współczesnym sporcie.

Powołując się na jednego z badaczy starożytnego Rzymu, Marcusa Velliusuma Paterculema, boiska do piłki nożnej były znacznie mniejsze niż obecnie. Grecy, Egipcjanie i Chińczycy ustalili wiele reguł i technik gry na swoich boiskach, a ramy czasowe meczu były trzymane przez ogromne tury łuczników stojących po obu stronach boiska. Istotne jest również to, że bramki mogły być albo istniejące już naturalnie na boisku albo ustawione specjalnie do gry.

Rzymska gra w Harpastum opierała się na zdobywaniu i utrzymywaniu piłki jak najdłużej za pomocą nóg. Podobne boisko do gry stosowane przez starożytnych Greków służyło do Episkyros, które miało cechy rugby, ale także elementy piłki nożnej. Oprócz tego istniały inne odmiany gier z piłkami, jak np. Pasikon – gra polegająca na przekazywaniu piłki w ruchu kołowym w celach strategicznych.

Chińska gra Tsu’Chu („kopanie piłki”), która była używana w czasach dynastii Han, niewątpliwie zapoczątkowała powstanie boiska do piłki nożnej. Zasady gry były proste – gracze musieli poruszać się po boisku i umieścić skórzaną piłkę w siatce przewiązanej między dwiema bambusowymi masztami. Co ciekawe, używanie rąk i ramion podczas gry było zabronione, ale można było korzystać z innych części ciała. Pomimo tego, że Tsu’Chu nie jest typowym sportem piłkarskim, jego boisko charakteryzowało się określonymi parametrami – miało określone linie i pole gry o dostosowanym rozmiarze. Boczne bramki na obu końcach boiska dodatkowo wyznaczały przebieg granicy, a ich górna strona mierzyła około 9 metrów powyżej powierzchni. Niestety, nie istniały wtedy żadne precyzyjne przepisy dotyczące wymiarów boiska do piłki nożnej.

O autorze

Artykuły

Cześć! Jestem Bartosz Żak i uwielbiam piłkę nożną. Interesuję się nie tylko samą grą, ale także ciekawostkami i statystykami z nią związanymi. Lubię analizować mecze, taktyki i wyniki, a potem dzielić się swoimi przemyśleniami z innymi fanami futbolu.